2010'erne
Om temaet
2010’erne blev i høj grad opgørets årti. Folkelige protester og krav om frihed fra undertrykkende regimer rullede henover den arabiske verden med regimeskift i Tunesien, Libyen, Egypten og Yemen og borgerkrig i Syrien – et oprør der fik navnet Det Arabiske Forår. I Frankrig, Belgien og Holland opstod protestbevægelsen De Gule Veste, som demonstrerede imod den stigende afstand mellem politikere og befolkning og politik, som gjorde flere arbejdsløse og pressede på deres indtjening. Globalt spredte #MeToo-bevægelsen sig – først som et oprør mod seksuelle krænkelser i filmbranchen, senere til en bredere kamp imod seksuelle krænkelser på arbejdspladsen og en debat om køn og ligestilling.
Terror kom også til at præge 2010’erne. I Danmark kom den helt tæt på med attentatet på den danske tegner af Muhammed-tegningerne Kurt Westergaard, der blev forsøgt dræbt i sit hjem, og attentatet mod Krudttønden i København, hvor tre mænd blev dræbt og fem betjente såret. I 2011 kom det frem, at islamistiske terrorister havde planlagt et terrorattentat mod avisen Jyllands-Posten blev afværget af PET, som gennem længere tid havde overvåget terroristerne, der stod bag. På det franske satiremagasin Charlie Hebdo lykkedes det i 2015 islamiske terrorister at gennemføre deres angreb, hvor 12 blev dræbt og 11 sårede.
Terrorfrygten fik også et andet ansigt med massakren på den norske ø Utøya, hvor 77 mennesker, hovedsageligt politisk aktive i den norske ungdomsorganisation Arbeidernes Ungdomsfylkning, som deltog i den årlige sommerlejr, blev skuddræbt af den højreekstremistiske nordmand Anders Behring Breivik, som angreb forklædt som politibetjent.
2010’erne blev årtiet, hvor Danmark fik Danmarks første kvindelige statsminister i Helle Thorning-Schmidt, da socialdemokratiet vandt regeringsmagten. Fra 2015 til 2019 flyttede regeringsmagten til først en ren Venstre-regering, siden med støtte fra Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti, før regeringsmagten igen ved valget 27. juni 2019 kom på socialdemokratiske hænder, da Mette Frederiksen med en ren socialdemokratisk regering blev statsminister.
2010’erne var politisk præget af nye vinde og omstilling. 2016 blev året, hvor briterne stemte Storbritannien ud af EU, og rigmanden Donald Trump vandt præsidentvalget i USA.
I 2015 blev rekordmange - flere hundrede tusinde flygtninge sendt på flugt og vandrede op gennem Europa. Knap halvanden million flygtninge søgte asyl i EU-lande og satte EU’s åbne grænser under pres. Indvandringen skærpede tonen i integrationsdebatten, og to nye indvandrekritiske partier, Stram Kurs med advokat Rasmus Paludan i spidsen og Ny Borgerlige med Pernille Vermund i spidsen, blev stiftet.
I 2018 genantændte den 16-årige svenske Greta Thunberg klimadebatten ved at starte en opsigtsvækkende skolestrejke for klimaet, der spredte sig og startede en ny global bevægelse af millioner af klimaaktivistiske børn og unge, der afholdt klimastrejker, mens Greta Thunberg fik taletid ved FN’s klimatopmøde i New York. Det nye stærke engagement i klimakampen fra børn og unge bragte for alvor følelserne i spil i klimaspørgsmålet og var med til at styrke bevidstheden om klimakrisen og nødvendigheden af at handle.
Emner i temaet
2010'erne
Ligesom angrebet på USA den 11. september 2001 satte den globale dagsorden for 00’erne, kom terror også til at spille en central rolle i 10’erne. Den danske tegner bag Muhammed-tegningerne Kurt Westergaard blev forsøgt dræbt i sit hjem, det franske satiremagasin Charlie Hebdos redaktion blev angrebet, og formodede terrorplaner mod avisen Jyllands-P
Borgerkrigen i Syrien
Den syriske borgerkrig begyndte som en fredelig protest i foråret 2011, men udviklede sig hurtigt til regulær borgerkrig. Da krigen i 2018 gik ind i sit ottende år, havde den formodentlig kostet op mod 400.000 mennesker livet, mens omkring 13 millioner syrere – over halvdelen af landets befolkning – var flygtet.
Protesterne, der begyndte i martsDe Gule Veste
Protestbevægelsen De Gule Veste opstod i efteråret 2018 som en reaktion på den franske regering og præsident Emmanuel Macrons planer om at skrue op for beskatningen af brændstof. Kritikken gik på, at de øgede skatter ville ramme de økonomisk og socialt dårligst stillede franskmænd hårdt, og det fik demonstranter til at gå på gaden iført gule veste
Klimaforandringer
Over hele verden har den globale opvarmning konsekvenser. Det kan være ekstremt vejr, som fører til tørke, ørkendannelse, vandmangel og fejlslagen høst. Heftigere storme, smeltende isbjerge og store oversvømmelser. Millioner af mennesker drives på flugt på grund af klimaforandringer, mens verdens lande søger at omlægge til bæredygtig energi og herv
Det Arabiske Forår
Det Arabiske Forår er den populære betegnelse for den bølge af folkelige protester, der rullede henover den arabiske verden fra slutningen af 2010. Oprørene førte til regimeskifte i Tunesien, Libyen, Egypten og Yemen, udløste en blodig borgerkrig i Syrien og førte til store folkelige protester og en vis grad af både liberaliseringer og repression i
Flygtninge
70 millioner mennesker på verdensplan er ifølge FN på flugt. Lige nu er der fokus på flygtninge fra de nordafrikanske stater og deres farefulde rejser over Middelhavet mod Europa, hvor de ankommer til lande som Italien, Tyrkiet og Grækenland. Det er lande, som har tilsluttet sig FN’s flygtningekonvention, og det betyder, at de som modtagerlande ska
#MeToo
Internetfænomenet og den globale bevægelse #MeToo brød igennem i Hollywood i oktober 2017 med massive beskyldninger om seksuelle krænkelser i filmbranchen. Siden har den bredt sig til resten af verden, vakt enorm debat om køn og ligestilling og er blevet kaldt for ‘historisk’, ‘feministisk nybrud’, men også ‘heksejagt’ og ‘folkedomstol’. Bevægelsen
Den danske indvandrerdebat
Tørklæder, tvangsægteskaber, familiesammenføring, ghettoer og bandekriminalitet. Det er ord og begreber som disse, der har domineret den danske indvandrerdebat i efterhånden mange årtier. Debatten – både blandt politikere og blandt borgere i øvrigt – er ofte følelsesladet og ikke altid baseret på fakta. Ofte kædes debatten om indvandring og integra
Øvrige emner
Anbefalede links
Originalkilder
- eu.dkeu.dk/da/temaer/asyl-og-migration/asyl-og-flygtninge-i-eu/flygtningekrisen-2015
- dansketaler.dkdansketaler.dk/tale/folketingets-aabningstale-2011/
Artikler og debat
- merkur.dkmerkur.dk/privat/artikler/verden-omkring-os-2019/
- tv2ostjylland.dktv2ostjylland.dk/oestjylland/2010ernes-boern-er-baade-kloge-og-klimabevidste
- kristeligt-dagblad.dkkristeligt-dagblad.dk/danmark/i-2010erne-blev-dansk-politik-vendt-paa-hovedet
- berlingske.dkberlingske.dk/samfund/ekspert-tonen-i-indvandrerdebatten-kan-skubbe-flere-danskere-ud-paa-den
- nyheder.tv2.dknyheder.tv2.dk/2015-01-08-det-store-overblik-i-billeder-og-grafik-saadan-forloeb-angrebet-paa-charlie-hebdo
- ekstrabladet.dkekstrabladet.dk/krimi/article4239217.ece
Film og tv
- dfi.dkdfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/smukke-mennesker
- fjernleje.filmstriben.dkfjernleje.filmstriben.dk/film/2896226600/superclasico
- dfi.dkdfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/kollektivet
- dfi.dkdfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/melancholia
- dfi.dkdfi.dk/viden-om-film/filmdatabasen/film/dronningen-0